KRHANICKÉ HODINOVKY

Zlomová

Cestu do lomu a z lomu zná každý. Ale co když se nevydáte po cestě zpět tou samou cestou a zanoříte se pod lom na druhou stranu? Že jste tudy nikdy nešli? Tak to vyzkoušejte. Většina procházky je lesem a budete překvapeni, jak pěkná a romantická místa máme na dosah ... nohy.

Parametry

Délka trasy: 4,5 km
Z Krhanic až do Krhanic.
Přibližný čas: 0:58
Svižným tempem bez zastávek.
Výškový profil: 127 m
Náročnější nahoru dolu trasa.
Oboustranně
Možno jít tam i zpátky.

Popis trasy

Mapa trasy z Mapy.cz. Můžete si stáhnout GPX soubor trasy níže a nahrát do své aplikace.

Začneme na druhé návsi u křížku, ale filištýnsky se nevydáme hned do kopce na Sádku, ale uděláme si pozvolnější procházku po úbočí. Před posledním domem u lomu vede sympatická pěšina podél skládky (romantika) až pod lom, kde se pálí čarodějnice. Někdy to bývá zarostlé, takže pozor na švihající větve těm, kteří jdou za vámi.

Do prostoru lomu nevstupovat. Hrozí pád do nitra sopky, smrt a zděšení. Ale kdo chce, může se jít na vlastní riziko podívat, na jaký panoramata se mu zlíbí. Spolek nemá právo nic zakazovat. Stejně tak však neručí za psy a děti zřícené do hlubin.

Cesta nás pak vede dál, a jakmile začneme sestupovat směrem k Prosečnici, stočí se prudce doprava a jdeme v ostrém úhlu zpět po úboči do údolí za lomem. A to je moc pěkné. Na obrázku níže to vypadá trochu divoce, ale on ty kmeny snad brzy někdo uklidí.

Údolíčkem vystoupáme nahoru a vydáme se zadní cestou ke krmelci. Po cestě si všimněte kouzelné proluky - obrázek níže. Jako v biografu.

Jakmile vystrčíme čumák z lesa, bude většina krhanických již vědět. Jsme na lukách nad Sádkem a my si to střihneme rovnou mezi nimi na asfaltku. Zde si povšimněte takové nimrodí speciality - tři posedy v jednom pohledu. Na obrázku níže jsou jen dva, protože se nejedná o panoramatický záběr. V období honů a lovů musí být toto místo pro místní zvěř učiněné Pásmo Gazy. Brrr...

Asfaltku nebudeme pokoušet dlouho. Kdo chce šlapat po tvrdém, může si trasu prodloužit, ale my se po 100 metrech a za prvním hupem vydáme doprava do lesa, kde nás lesní pěšina navede nad Svatovickou osadu. Gabčíkovo - Kozí a hurá na oběd. Dobrou chuť.


Důležité upozornění
Trasy nejsou doporučení spolku ani oficiální turistické cesty. Spolek nenese odpovědnost za náklady vzniklé výletníkům na této trase, ať již způsobené osobní nedbalostí či vyšší mocí. Spolek za vás rovněž nezodpovídá zabloudíte-li na nějaký soukromý pozemek :-)
Jedinečně příjemná procházka kolem řeky se v Prosečnici změní v téměř alpinistické dobrodružství s příjemným vyvrcholením. Ve vší počestnosti. Proto doporučujeme vzít klidně děti a chodicí hole. Rozhodně však nedoporučujeme kočárky, hodně malé děti nebo seniory nad 98 let věku.
Pohodová cesta kolem řeky, po okolních lukách a mezi poli. Přitom po silnici se jde pouze kus v Krhanicích a pár metrů v Chrástu. Zbytek jsou polní cesty a pěšiny. Je ideální pro nedělní procházku nebo malý výlet s dětmi. Trasa je dlouhá necelých 5 km a zvládnete ji skutečně za pouhou hodinku volným tempem.
Cestu do lomu a z lomu zná každý. Ale co když se nevydáte po cestě zpět tou samou cestou a zanoříte se pod lom na druhou stranu? Že jste tudy nikdy nešli? Tak to vyzkoušejte. Většina procházky je lesem a budete překvapeni, jak pěkná a romantická místa máme na dosah ... nohy.